<< Lyophyllum loricatum, trdokožni zajček | Gobe | Lyophyllum oldae, črneči zajček >>
Lyophýllum maléolens M.Melis & Contu (2001)
Rod: Lyophyllum - zajčki
ZNAČILNOST: goba s tipičnim profilom roda zajčkov ima zelo neprijetni vonj po vlažni moki in od tod njeno ime.
KLOBUK: 2.5-6.5 cm premera, mesnat, sprva poloblast, nato zravnan oziroma sploščen, na osredju rahlo udrt, včasih brez ali z nizko topo grbo v osredju, gladek, gol, delno poprhnjen, masten, rjav do sivkasto rjav, tudi temno rjav, v starosti od roba proti sredini črni, rob je tanek in rahlo vijugast.
TROSOVNICA: lističi so bledo rjavo do sivkasto bež barve ali svetlo rjavkasti, ob dotiku postanejo rumeno rjavi ali tudi delno oranžni, sčasoma počrnijo, stisnjeni, srednje gosti, so izrezano pripeti z zobcem, trebušasti in debeli, z vmesnimi lističi proti robu.
BET: 5-10 cm visok, 0.5-1.5 cm debel, valjast, tog in trd, ukrivljen ali zavit, vzdolžno črtast oz. vlaknat, sprva belkast do kremaste barve, kasneje bež do sivkast, v zgornjem delu belo poprhnjen ali fino kosmičast, proti dnišču s številnimi dolgimi belimi dlakicami, ob dotiku črni.
MESO: svetlo rjavo, tanko v klobuku in žilavo v betu, posušeno je črno, z zelo močnim in neprijetnim vonjem po vlažni moki ter okusom po kumarah ali po moki.
TROSI: 7-8.5 × 3.7-5 µm, elipsasti do mandljasti, hialini, ponavadi z eno sredinsko oljno kapljico, lahko tudi z več oljnimi kapljicami, z debelimi stenami, cianofilni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: mikorizna goba raste v vlažnih mešanih gozdovih, predvsem pod iglavci (jelka, smreka in bor) in redkeje pod listavci (gaber), na mahovnatih tleh, v manjših skupinah, uspeva jeseni, redka.
Čas rasti: -IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI:
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1731